piatok 26. februára 2010

Ako jazdiť úsporne II.

Petr Broža, www.autorevue.cz (2004-11-24)
V mnohých diskusích se vášnivě debatuje o tom, kolik který motor „žere“. Pokud se vám zdá, že vaše auto má příliš vysokou spotřebu, máme pro vás několik tipů, které ji dokážou snížit. Mějte ale na paměti, že nic se nemá lámat přes koleno…
Obecně převládá názor, že úsporná jízda rovná se jízda pomalá. To ale nemusí být pravda. Pokud často trénujete, můžete jezdit stejně svižně jako dříve, ale s daleko nižší spotřebou paliva. Základní premisou úsporné jízdy je plynulost, tj. vyhněte se rychlým rozjezdům a prudkému brzdění. Pamatujte, že rozjezd je zdaleka nejneúspornější část jízdy; čím více budete zastavovat a opět se rozjíždět, tím vyšší bude spotřeba. Každá křižovatka, každá kolona, to vše doslova hltá palivo z nádrže. Kromě toho spotřebu ovlivňují i činitelé, které ovlivnit většinou nelze jako je např. počasí, teplota při startování motoru, překážky na silnici, rozbitá vozovka (je nutné zpomalit) apod.
Poznámka: V článku jsou uvedeny jen nejdůležitější tipy a postřehy, existují samozřejmě i další. Pokud máte vlastní zkušenosti či nápady na snížení spotřeby, přispějte do diskuse.

Vyzrajte na křižovatky
Vzhledem k tomu, že je ve městě co chvíli křižovatka, nemá smysl se příliš rozjíždět, abyste za okamžik museli zase zbytečně prudce brzdit; rozjezdy stojí palivo. Pokud vidíte před sebou na další křižovatce červenou, rozjeďte se jen pomalu na povolenou rychlost (případně méně) a nechte k červené auto dojet na neutrál, případně dobrzděte motorem – záleží na situaci. Je téměř jisté, že za vámi budou nervózní řidiči, nicméně nenechte se vyprovokovat, na křižovatce by stejně museli zastavit; vy tam budete jen o něco později, což plynulost dopravy neovlivní.
Při pomalejší jízdě máte navíc šanci, že když dojedete ke křižovatce, rozsvítí se zelená a vy se nebudete muset tak rozjíždět. Naopak, když je na semaforu zelená a křižovatka příliš daleko, je jen malá šance, že zelenou stihnete. V takovém případě - zvláště, pokud situaci na daném místě znáte a víte, jak dlouho zelená drží, stačí dojet na neutrál nebo dobrzdit. Dejte však pozor, abyste zbytečně nedráždili řidiče za vámi. Mohou vás oblažit blikáním či různými jednoprstými gesty.

Na dlouhých stáních vypínejte motor
Pokud stojíte v koloně, která se ne a ne rozjet, je vhodné vypnout motor; obecně se tento postup doporučuje v případě, že auto stojí déle než minutu dvě. Je ale vhodné pamatovat na to, že každý start vysiluje akumulátor, což by se nemuselo vyplatit v zimním období, kdy je jeho kapacita nižší. Pokud je příliš velké horko nebo zima, není od věci při delším stání občas motor „nahodit“ a tím zapnout topení nebo klimatizaci. Pravda, spotřeba poroste, ale nechceme přece zmrznout nebo se uvařit...

Brzděte motorem
Pokud je to jen trochu možné, využívejte při brzdění síly motoru. Pokud sundáte nohu z plynu a máte dostatek otáček (nad cca 1500), nebude řídící jednotka dodávat do motoru palivo. Máte-li palubní počítač, uvidíte v takovém případě spotřebu 0,0 l/100 km. Jakmile otáčky klesnou níže, jednotka začne palivo opět dodávat, čímž zabraňuje „chcípnutí“ motoru – dodáváno je stejné množství paliva, jako byste jeli na neutrál.
To ale platí pro motory se vstřikováním; pokud máte karburátor, je jedno, zda vyřadíte a pojedete na neutrál, nebo zda budete brzdit motorem. V obou případech bude spotřeba zhruba stejná, v druhém se jen přidá brzdící síla motoru. Brzdění motorem je vhodné při dojezdu na křižovatku, při sjíždění z kopce apod. Když sjíždíte z kopce, je lepší zapojit motor než brzdy; samozřejmě někdy je nutné obojí. Pokud brzdíte brzdami a máte vyřazeno, motor spotřebovává palivo, což není žádoucí.
Poznámka: Pokud máte automat, jste rozhodování, zda vyřadit, brzdit motorem apod. ušetřeni; brzdit motorem budete vždy.

Využívejte setrvačnosti auta
Pokud jezdíte po okreskách, kde je plno různě dlouhých a strmých kopců, snažte se maximálně využívat setrvačnosti auta. S kopce se plynule rozjeďte tak, abyste s co nejmenší „námahou“ vyjeli protější kopec. Čím pomalejší budete v jeho patě, tím více budete muset šlapat na plyn, abyste ho vyjeli. Daleko méně paliva spálíte v případě, že se plynule s lehkou nohou rozjedete z kopce a pak budete v kopci plynový pedál jen lechtat. To, že auto bude zpomalovat, vám nemusí vadit, za kopcem bývá další „skopec“, který vás opět urychlí.
Rovněž zbytečně nepodřazujte, když vidíte, že to stávající rychlostní stupeň „utáhne“ – podřazení zvýší spotřebu. Pozor ale dejte na zbytečné „dotahování“, kdy se už motor nachází ve velmi nízkých otáčkách. Dostanete-li se pod 1500 otáček, už je vhodné podřadit, spotřeba nespotřeba. Obecně platí, že nízké otáčky snáší lépe naftové motory a benzínové motory s vyšším objemem; tam lze jít ještě níže.

Rozvážné rozjezdy
Je myslím docela jasné, že největší spotřebu má motor při zátěži, a to tím větší, čím jsou vyšší otáčky motoru. Proto je vhodné při rozjezdu co nejdříve řadit vyšší stupně, ovšem tak, aby se otáčky motoru nedostaly pod únosnou mez, běžně pod 1 500 ot. Tam už motor nebývá efektivní (bavíme se o běžných čtyřválcích) a zbytečně ho trápíte. Je sice logické, že v nižších otáčkách nemá motor tolik síly a rozjezd bude pozvolnější, nicméně můžete tak ušetřit cenné kapky paliva. Opět doplňuji, že není vhodné příliš brzdit provoz.
Poznámka: U silných motorů je možná řadit při rozjezdu stupně ob jeden, tedy např. 1 – 3 – 5. to je samozřejmě možné na rovince nebo s kopce, do kopce to už ale může být problém. Většinou se vyplatí vytočit více jedničku a pak zařadit rovnou trojku, než řadit postupně.

Dodržujte plynulost provozu
K tomu jsem se vyjádřil už výše: i při úsporné jízdě je nutné dodržovat plynulost provozu, nikoho zbytečně nebrzděte, nikomu nezavazejte. Věřte, že se dá jezdit úsporně i tehdy, pokud nejedete jako šneci. K plynulosti patří i rada o dojíždění ke křižovatkám bez zbytečného brzdění, protože pak se musíte zbytečně rozjíždět, což stojí palivo. Čím plynuleji pojedete – tj. bez brzdění a přidávání plynu, tím méně paliva spálíte; jízda ustálenou rychlostí bere nejméně. Zkuste si zajet trasu Brno-Praha stylem brzda plyn a plynulou jízdou, kdy budete brzdit a akcelerovat jen výjimečně. Při stejném rychlostním průměru může být rozdíl ve spotřebě i v litrech.

Tempomat raději vypnout
Ačkoliv se běžně uvádí, že tempomat šetří palivo, není to pravda za všech okolností. Pokud pojedete po rovné silnici bez kopců, pak skutečně tempomat dokáže lépe řídit spalování paliva tak, aby auto jelo stále stejnou rychlostí s nejnižší možnou spotřebou. Ovšem jakmile přijdou kopce, byť málo prudké, je vše jinak. Souvisí to s pravidlem o setrvačnosti: tempomat auto při jízdě s kopce brzdí tak, aby dodržovalo nastavenou rychlost; potud je to v pořádku, palivo se šetří. Ovšem když přijde „dokopec“, bude se řídící jednotka snažit udržet rychlost za každou cenu a spotřeba paliva nehorázně stoupne.
Pokud pojedete bez tempomatu, bude vaše „nájezdová“ rychlost vyšší (jízdou s kopce se pořádně rozjedete s minimem úsilí – paliva) a při jízdě do kopce využijete setrvačnost a pojedete s lehkou nohou. Auto bude sice zpomalovat, to ale nevadí; za kopcem pojedete opět dolů a rozjedete se – tedy pokud nebude následovat rovina. Zde je proto vhodné předvídat (viz dále) a přizpůsobit se aktuální situaci. Zkrátka ne vždy tempomat pomáhá snížit spotřebu.

Rychlá jízda spotřebě neprospívá
Úsporné jízdě neprospívají vysoké rychlosti; motor se nachází většinou ve vyšších otáčkách, musí překonávat větší odpor vzduchu apod. Spotřeba roste s rychlostí takřka geometrickou řadou, takže pokud pojedete po dálnici 120 km/h, dojedete z Prahy do Brna sice o nějakých deset patnáct minut později než v případě 150 km/h, ale spotřeba bude o několik litrů menší.
Navíc v běžném provozu je dálnice hodně zasekaná, čímž utrpí u vyšších rychlostí plynulost jízdy. Budete neustále brzdit a zrychlovat, což dále spotřebu zvýší. Při nižších rychlostech bude plynulost podstatně vyšší a spotřeba tak nižší. Schválně někdy zkuste zajet stejnou trasu vyšší rychlostí a sledovat průměrnou rychlost a spotřebu, budete možná překvapeni.

Snažte se předvídat
Se všemi výše uvedenými radami souvisí další: snažte se předvídat za všech okolností. Zkuste odhadnout, zda za kopcem bude další, zda dojedete ke křižovatce a stále bude svítit zelená, či zda se na sto procent rozsvítí červená a má tedy smysl začít pomalu dobržďovat motorem. Auto by mělo krajinou takříkajíc volně plynout, lehce se přenášet přes kopce. Čím lépe dokážete předvídat, tím plynulejší jízda bude a tím i nižší spotřeba. Ideální cesta je ta, kterou důvěrně znáte; víte, kde je lepší přidat, abyste se rozjeli do kopce, kde naopak začít s předstihem brzdit motorem, abyste nemuseli zbytečně používat brzdy. Čím častěji takovou trasu pojedete (do práce, na chalupu), tím nižší spotřeby budete dosahovat.

Nepoužívejte elektrické spotřebiče
Současná auta jsou plná různých elektrických spotřebičů jako klimatizace, větráky topení, rádia, zesilovače, vnější a vnitřní světla apod. To vše samozřejmě spotřebovává palivo; pokud chcete jet maximálně úsporně, musí jít pohodlí stranou. Osobně nejsem zastáncem šetření za každou cenu, určité pohodlí by si řidič a spolucestující měli přece jen dopřát. Faktem ale zůstává, že zejména u slabších motorů zvýší klimatizace a rádio spotřebu až o litr na sto km; u silnějších motorů s dostatečnou výkonovou rezervou to už není tak hrozivé – ty ale mají vyšší spotřebu „samy od sebe“.
Poznámka: Větší vliv na spotřebu má klimatizace manuální, protože ta vždy běží na plný výkon. Oproti tomu automatická klimatizace řídí svůj výkon podle potřeby.

Odlehčete autu
Na spotřebu má samozřejmě výrazný vliv hmotnost auta: čím je auto těžší, tím více síly musí motor vynaložit na rozjezd a poté na udržení v pohybu. Pokud nemusíte, nevozte v autě zbytečnosti; divili byste se, kolik nepotřebných kilogramů se nachází rozházených na různých místech; zejména po zimě je možné vyndat zimní řetězy aj. Naopak jsou momenty, kdy je vyšší hmotnost užitečná, těžší auto má totiž větší setrvačnost. Toho využijete v tipu „jízda s kopce do kopce“, auto snadněji vyjedete „dokopec“, nebudete muset dávat tolik plynu.

Pneumatiky
Na spotřebu mají vliv i pneumatiky, a sice jejich nahuštění, šířka, vzorek, směs atd. Zimní pneumatiky mají měkčí směs a hrubší vzorek, díky čemuž malí lepší přilnavost k povrchu vozovky – to zvyšuje spotřebu. Stejně tak ji zvyšuje širší pneumatika, která má větší styčnou plochu a tedy i valivý odpor. Pokud přezouváte na širší gumy, počítejte se zvýšením spotřeby; není to nic drastického, pokud dojde k rozšíření o jeden až dva cm, ale nějakou tu desetinku navíc spálíte.
Velmi důležité je správný tlak vzduchu; pokud máte málo nahuštěné pneumatiky, nejenže se výrazně zhoršují jízdní vlastnosti, ale také hodně stoupá spotřeba; souvisí to s tím, co jsem napsal výše – pneumatiky mají vyšší valivý odpor a tedy auto je více brzděno. Při různých soutěžích o nejnižší spotřebu se pneumatiky právě z tohoto důvodu přehušťují, ale toto řešení nelze příliš doporučit, protože čím jsou pneumatiky tvrdší, tím hůře auto brzdí; navíc to guma nemusí ustát.

Zlepšete aerodynamiku auta
Spotřebu zvyšují rovněž různé aerodynamické doplňky, které zhoršují obtékání vzduchu; čím rychleji pojedete, tím více budou různá křídla, spoilery či prahy zvyšovat spotřebu. Vliv má také třeba prázdný střešní nosič; jsou to sice decilitry, ale pokud šetřit, tak důkladně. Spotřebu ze stejného důvodu zvyšují třeba i otevřená okna včetně střešního.

A co počasí?
Posledním příspěvkem není už ani tak tip, jak ušetřit, ale spíše připomenutí obecně známého: velký vliv na spotřebu má počasí. Pokud pojedete za slunečného počasí a po suché vozovce, dosáhnete nejnižší spotřeby. Bude-li naopak pršet, spotřeba se zvýší – styl jízdy bude jiný (pojedete opatrněji), odpor vody na silnici bude auto brzdit. To samé platí pro protivítr, sníh, náledí aj. Tehdy je lepší dát vale pokusům o nízkou spotřebu a raději se snažit jet co nejbezpečněji, abyste neublížili sobě i jiným; za těch pár ušetřených deci to vážně nestojí.
Na spotřebu má počasí vliv i jinak: pokud startujete za chladných nebo mrazivých rán, potřebuje motor delší čas, aby se zahřál na provozní teplotu. Řídící jednotka zajistí, aby spalovaná směs byla bohatší a tedy produkovala více zbytkového tepla, které motor ohřeje. Proto v zimě budete mít průměrnou spotřebu klidně i litr či litr a půl vyšší, zejména pokud jezdíte na kratší vzdálenosti.

Chce to trénink
Vidíte, že jezdit úsporně není nic těžkého. Stačí jen dodržovat několik návyků, s nimiž nebudete brzdou provozu a přesto snížíte svou stávající spotřebu klidně i o celé litry na sto km. Chce to jen trochu tréninku a osvojit si správnou techniku. Dříve jsem si dával na nízké spotřebě hodně záležet, dnes už si více jízdu užívám; některé popsané návyky mi ale zůstaly dosud.

A na závěr ještě jedna důležitá poznámka: nevypínejte za jízdy motor. Sice to ušetří palivo, ale může to rovněž zkrátit váš život. Při vypnutém motoru nefunguje posilovač brzd (resp. má natlakováno jen na několik sešlápnutí) a rovněž posilovač řízení. Auto sice bude možné řídit (s vynaložením velké síly), ale pokud bude sjíždět serpentýny, je to jistá cesta do pekel. Nehledě na to, že po třech sešlápnutí brzdového pedálu už nebudou brzdy reagovat. Jednou jsem to zkusil na Škoda Economy Run (resp. můj stájový kolega) a byl to skutečně hrůzný zážitek - netušili jsme, že se před námi v tu chvíli vynoří řada prudkých zatáček...

1 komentár:

  1. Ono vozit si s sebou střešní nosič jen tak zbůhdarma nebo nějaké autoboxy je taky nerozum. Žere to, zvyšuje to spotřebu, zhoršuje chování auta kvůli lehce pozměněnému těžišti (teda hlavně při naložení)

    OdpovedaťOdstrániť